2018 ACT State Championship
Open Mixed Sabre

Start List

 Name   First name   Club 
 WHEELER   Davide   SYDNEY SABRE CLUB 
 SADLER   Jeremy   ANUFC 
 MCKAY   Grant   ANUFC 
 PERRY   Toby   WAGGA WAGGA FC 
 BARTLEY   Adam   ANUFC 
 BRYSON   Oliver   ENGARDE 
 COOK   Michael   ANUFC 
 CROWLEY   Benjamin   ENGARDE 
 CROWLEY   Justin   ENGARDE 
 DARE   Brad   ADFA FENCING CLUB 
 DRUMMOND   Dale   ANUFC 
 FOLEY   Samuel   WAGGA WAGGA FC 
 FORD   Amanda   ANUFC 
 HARRISON   Caleb   WAGGA WAGGA FC 
 KINSELLA   Aisling   ENGARDE 
 KINSELLA   Darcy   ENGARDE 
 KINSELLA   Neil   ENGARDE 
 MCKAY   Matthew   ANUFC 
 PAYNE   Shaun   ENGARDE 
 QUAN WING   Thompson   ANUFC 
 SMITH   Julian   WAGGA WAGGA FC 
 SPENCER   Michael   ANUFC 
 WARRINGTON   Alice   ANU FENCING 
 YAP   Benjamin   ANUFC 

 

Poules 1st Round

  Poule No 1                   V/M Indicator HS
FORD Amanda  ANUFC      V V 3 V 3   0.600 5 21
QUAN WING Thompson  ANUFC    1   V 0 4 4   0.200 -10 14
SPENCER Michael  ANUFC    4 4   0 0 2   0.000 -15 10
WHEELER Davide  SYDNEY SABRE CLUB    V V V   V V   1.000 17 25
SMITH Julian  WAGGA WAGGA FC    1 V V 4   V   0.600 3 20
CROWLEY Justin  ENGARDE    V V V 1 3     0.600 0 19

 

  Poule No 2                   V/M Indicator HS
SADLER Jeremy  ANUFC      V V V V V   1.000 18 25
COOK Michael  ANUFC    4   V V V V   0.800 14 24
DRUMMOND Dale  ANUFC    1 2   V V V   0.600 -2 18
KINSELLA Neil  ENGARDE    1 1 3   3 V   0.200 -8 13
CROWLEY Benjamin  ENGARDE    0 1 3 V   4   0.200 -10 13
HARRISON Caleb  WAGGA WAGGA FC    1 1 4 1 V     0.200 -12 12

 

  Poule No 3                   V/M Indicator HS
MCKAY Grant  ANUFC      V V V V V   1.000 16 25
MCKAY Matthew  ANUFC    1   V V V V   0.800 3 21
BRYSON Oliver  ENGARDE    3 2   V 1 4   0.200 -9 15
KINSELLA Aisling  ENGARDE    2 3 4   0 4   0.000 -12 13
FOLEY Samuel  WAGGA WAGGA FC    2 4 V V   3   0.400 3 19
DARE Brad  ADFA FENCING CLUB    1 4 V V V     0.600 -1 20

 

  Poule No 4                   V/M Indicator HS
KINSELLA Darcy  ENGARDE      V 2 2 V 2   0.400 -4 16
PAYNE Shaun  ENGARDE    3   1 1 3 V   0.200 -9 13
BARTLEY Adam  ANUFC    V V   V V 3   0.800 10 23
YAP Benjamin  ANUFC    V V 3   V V   0.800 10 23
PERRY Toby  WAGGA WAGGA FC    2 V 2 2   4   0.200 -8 15
WARRINGTON Alice  ANU FENCING    V 2 V 3 V     0.600 1 20

 

Poules Ranking

 Rank   Name   First name   Club   Victory/match   Ind.   HS 
 1   SADLER   Jeremy   ANUFC   1.000   18   25 
 2   WHEELER   Davide   SYDNEY SABRE CLUB   1.000   17   25 
 3   MCKAY   Grant   ANUFC   1.000   16   25 
 4   COOK   Michael   ANUFC   0.800   14   24 
 5   BARTLEY   Adam   ANUFC   0.800   10   23 
 5   YAP   Benjamin   ANUFC   0.800   10   23 
 7   MCKAY   Matthew   ANUFC   0.800   3   21 
 8   FORD   Amanda   ANUFC   0.600   5   21 
 9   SMITH   Julian   WAGGA WAGGA FC   0.600   3   20 
 10   WARRINGTON   Alice   ANU FENCING   0.600   1   20 
 11   CROWLEY   Justin   ENGARDE   0.600   0   19 
 12   DARE   Brad   ADFA FENCING CLUB   0.600   -1   20 
 13   DRUMMOND   Dale   ANUFC   0.600   -2   18 
 14   FOLEY   Samuel   WAGGA WAGGA FC   0.400   3   19 
 15   KINSELLA   Darcy   ENGARDE   0.400   -4   16 
 16   PERRY   Toby   WAGGA WAGGA FC   0.200   -8   15 
 17   KINSELLA   Neil   ENGARDE   0.200   -8   13 
 18   BRYSON   Oliver   ENGARDE   0.200   -9   15 
 19   PAYNE   Shaun   ENGARDE   0.200   -9   13 
 20   QUAN WING   Thompson   ANUFC   0.200   -10   14 
 21   CROWLEY   Benjamin   ENGARDE   0.200   -10   13 
 22   HARRISON   Caleb   WAGGA WAGGA FC   0.200   -12   12 
 23   KINSELLA   Aisling   ENGARDE   0.000   -12   13 
 24   SPENCER   Michael   ANUFC   0.000   -15   10 

 

Tableau of 32

    Tableau of 32     Tableau of 16   Tableau of 8   Semi-finals   Final
   1   SADLER Jeremy   ANUFC   
          SADLER Jeremy 
32                                
            SADLER Jeremy 
   17   KINSELLA Neil   ENGARDE       15/3
          KINSELLA Neil      
16   PERRY Toby   WAGGA WAGGA FC  15/13     
              SADLER Jeremy 
   9   SMITH Julian   WAGGA WAGGA FC         15/2
          SPENCER Michael           
24   SPENCER Michael   ANUFC  15/14          
            FORD Amanda      
   25             15/14     
          FORD Amanda        
 FORD Amanda   ANUFC             
                SADLER Jeremy 
   5   BARTLEY Adam   ANUFC           15/6
          BARTLEY Adam             
28                        
            DARE Brad           
   21   CROWLEY Benjamin   ENGARDE       15/13          
          DARE Brad                
12   DARE Brad   ADFA FENCING CLUB  15/5               
              DRUMMOND Dale      
   13   DRUMMOND Dale   ANUFC         15/8     
          DRUMMOND Dale             
20   QUAN WING Thompson   ANUFC  by abandonment            
            DRUMMOND Dale        
   29             15/10       
          COOK Michael          
 COOK Michael   ANUFC               
                  SADLER Jeremy 
   3   MCKAY Grant   ANUFC             15/14
          MCKAY Grant          
30                     
            MCKAY Grant        
   19   PAYNE Shaun   ENGARDE       15/12       
          FOLEY Samuel             
14   FOLEY Samuel   WAGGA WAGGA FC  15/6            
              MCKAY Grant      
   11   CROWLEY Justin   ENGARDE         15/13     
          HARRISON Caleb                
22   HARRISON Caleb   WAGGA WAGGA FC  15/13               
            YAP Benjamin           
   27             15/4          
          YAP Benjamin             
 YAP Benjamin   ANUFC                  
                WHEELER Davide 
   7   MCKAY Matthew   ANUFC           15/12
          MCKAY Matthew        
26                   
            MCKAY Matthew      
   23   KINSELLA Aisling   ENGARDE       15/14     
          WARRINGTON Alice           
10   WARRINGTON Alice   ANU FENCING  15/7          
              WHEELER Davide 
   15   KINSELLA Darcy   ENGARDE         15/2
          KINSELLA Darcy      
18   BRYSON Oliver   ENGARDE  15/7     
            WHEELER Davide 
   31             15/6
          WHEELER Davide 
 WHEELER Davide   SYDNEY SABRE CLUB      

 

Results

 Rank   Name   First name   Club 
 1   SADLER   Jeremy   ANUFC 
 2   WHEELER   Davide   SYDNEY SABRE CLUB 
 3   DRUMMOND   Dale   ANUFC 
 3   MCKAY   Grant   ANUFC 
 5   YAP   Benjamin   ANUFC 
 6   MCKAY   Matthew   ANUFC 
 7   FORD   Amanda   ANUFC 
 8   DARE   Brad   ADFA FENCING CLUB 
 9   COOK   Michael   ANUFC 
 10   BARTLEY   Adam   ANUFC 
 11   WARRINGTON   Alice   ANU FENCING 
 12   FOLEY   Samuel   WAGGA WAGGA FC 
 13   KINSELLA   Darcy   ENGARDE 
 14   KINSELLA   Neil   ENGARDE 
 15   HARRISON   Caleb   WAGGA WAGGA FC 
 16   SPENCER   Michael   ANUFC 
 17   SMITH   Julian   WAGGA WAGGA FC 
 18   CROWLEY   Justin   ENGARDE 
 19   PERRY   Toby   WAGGA WAGGA FC 
 20   BRYSON   Oliver   ENGARDE 
 21   PAYNE   Shaun   ENGARDE 
 22   QUAN WING   Thompson   ANUFC 
 23   CROWLEY   Benjamin   ENGARDE 
 24   KINSELLA   Aisling   ENGARDE