2018 ACT State Championships
Open Mens Foil

Start List

 Name   First name   Club 
 TYSHCHENKO   Andrey   UTS 
 JESSOP   Darcy   ANUFC 
 REYNOLDS   Adam   SWORDS CLUB 
 PURDIE   Richard   UTS 
 FINCH   Adrian   SWORDS CLUB 
 HOELLER   Michael   VRI 
 MCKAY   Grant   ANUFC 
 NUTT   Nigel   MAISON ESCRIME 
 O'NEIL   William   ANUFC 
 MAKIN   Thomas   ENGARDE 
 WEBSTER   Garry   LANCASTER 
 KINSELLA   Neil   ENGARDE 
 BENDEICH   Ethan   ENGARDE 
 BRIDGE   Edward   NEWCASTLE PCYC 
 DARE   Brad   ADFA FENCING CLUB 
 INGARFIELD   Rafe   ENGARDE 
 LU   Neil   ANUFC 
 LUCAS   Declan   WAGGA WAGGA FENCING CLUB 
 MCGLYNN   Patrick   ANUFC 
 MCKAY   Matthew   ANUFC 
 NEWTON   Jonah   SWORDS CLUB 
 YENG   Feng   FENG FENCING 

 

Poules 1st Round

  Poule No 1                     V/M Indicator HS
MCKAY Grant  ANUFC      V 2 V V 1 V   0.667 7 23
KINSELLA Neil  ENGARDE    0   0 2 3 0 1   0.000 -24 6
TYSHCHENKO Andrey  UTS    V V   V V V V   1.000 24 30
MCKAY Matthew  ANUFC    3 V 1   1 1 0   0.167 -16 11
HOELLER Michael  VRI    3 V 1 V   2 V   0.500 2 21
NEWTON Jonah  SWORDS CLUB    V V 0 V V   V   0.833 15 25
BRIDGE Edward  NEWCASTLE PCYC    0 V 2 V 0 1     0.333 -8 13

 

  Poule No 2                     V/M Indicator HS
MCGLYNN Patrick  ANUFC      3 V 3 1 4 3   0.167 -5 19
NUTT Nigel  MAISON ESCRIME    V   V V V V V   1.000 20 30
DARE Brad  ADFA FENCING CLUB    0 2   2 3 0 3   0.000 -20 10
JESSOP Darcy  ANUFC    V4 3 V   V V V   0.833 12 27
BENDEICH Ethan  ENGARDE    V 0 V 1   V 1   0.500 -4 17
WEBSTER Garry  LANCASTER    V 0 V 1 2   V   0.500 -4 18
FINCH Adrian  SWORDS CLUB    V 2 V 3 V 3     0.500 1 23

 

  Poule No 3                       V/M Indicator HS
MAKIN Thomas  ENGARDE      V 3 3 V 2 V 2   0.429 1 25
LU Neil  ANUFC    2   2 1 V 1 0 0   0.143 -23 11
O'NEIL William  ANUFC    V V   4 V 0 V V   0.714 8 29
PURDIE Richard  UTS    V V V   V 1 V V   0.857 15 31
INGARFIELD Rafe  ENGARDE    1 4 0 0   0 2 3   0.000 -25 10
YENG Feng  FENG FENCING    V V V V V   V V   1.000 28 35
LUCAS Declan  WAGGA WAGGA FENCING CLUB    1 V 3 1 V 1   1   0.286 -10 17
REYNOLDS Adam  SWORDS CLUB    V V 3 2 V 2 V     0.571 6 27

 

Poules Ranking

 Rank   Name   First name   Club   Victory/match   Ind.   HS 
 1   YENG   Feng   FENG FENCING   1.000   28   35 
 2   TYSHCHENKO   Andrey   UTS   1.000   24   30 
 3   NUTT   Nigel   MAISON ESCRIME   1.000   20   30 
 4   PURDIE   Richard   UTS   0.857   15   31 
 5   NEWTON   Jonah   SWORDS CLUB   0.833   15   25 
 6   JESSOP   Darcy   ANUFC   0.833   12   27 
 7   O'NEIL   William   ANUFC   0.714   8   29 
 8   MCKAY   Grant   ANUFC   0.667   7   23 
 9   REYNOLDS   Adam   SWORDS CLUB   0.571   6   27 
 10   HOELLER   Michael   VRI   0.500   2   21 
 11   FINCH   Adrian   SWORDS CLUB   0.500   1   23 
 12   WEBSTER   Garry   LANCASTER   0.500   -4   18 
 13   BENDEICH   Ethan   ENGARDE   0.500   -4   17 
 14   MAKIN   Thomas   ENGARDE   0.429   1   25 
 15   BRIDGE   Edward   NEWCASTLE PCYC   0.333   -8   13 
 16   LUCAS   Declan   WAGGA WAGGA FENCING CLUB   0.286   -10   17 
 17   MCGLYNN   Patrick   ANUFC   0.167   -5   19 
 18   MCKAY   Matthew   ANUFC   0.167   -16   11 
 19   LU   Neil   ANUFC   0.143   -23   11 
 20   DARE   Brad   ADFA FENCING CLUB   0.000   -20   10 
 21   KINSELLA   Neil   ENGARDE   0.000   -24   6 
 22   INGARFIELD   Rafe   ENGARDE   0.000   -25   10 

 

Tableau of 32

    Tableau of 32     Tableau of 16   Tableau of 8   Semi-finals   Final
   1   YENG Feng   FENG FENCING   
          YENG Feng 
32                                
            YENG Feng 
   17   MCGLYNN Patrick   ANUFC       15/7
          MCGLYNN Patrick      
16   LUCAS Declan   WAGGA WAGGA FENCING CLUB  15/13     
              YENG Feng 
   9   REYNOLDS Adam   SWORDS CLUB         15/5
          REYNOLDS Adam           
24                      
            MCKAY Grant      
   25             15/10     
          MCKAY Grant        
 MCKAY Grant   ANUFC             
                YENG Feng 
   5   NEWTON Jonah   SWORDS CLUB           15/4
          NEWTON Jonah             
28                        
            NEWTON Jonah           
   21   KINSELLA Neil   ENGARDE       15/7          
          WEBSTER Garry                
12   WEBSTER Garry   LANCASTER  15/7               
              NEWTON Jonah      
   13   BENDEICH Ethan   ENGARDE         15/11     
          DARE Brad             
20   DARE Brad   ADFA FENCING CLUB  15/5            
            PURDIE Richard        
   29             15/5       
          PURDIE Richard          
 PURDIE Richard   UTS               
                  YENG Feng 
   3   NUTT Nigel   MAISON ESCRIME             15/10
          NUTT Nigel          
30                     
            NUTT Nigel        
   19   LU Neil   ANUFC       15/6       
          MAKIN Thomas             
14   MAKIN Thomas   ENGARDE  15/14            
              JESSOP Darcy      
   11   FINCH Adrian   SWORDS CLUB         15/14     
          FINCH Adrian                
22   INGARFIELD Rafe   ENGARDE  15/3               
            JESSOP Darcy           
   27             15/1          
          JESSOP Darcy             
 JESSOP Darcy   ANUFC                  
                TYSHCHENKO Andrey 
   7   O'NEIL William   ANUFC           15/11
          O'NEIL William        
26                   
            HOELLER Michael      
   23             15/12     
          HOELLER Michael           
10   HOELLER Michael   VRI                
              TYSHCHENKO Andrey 
   15   BRIDGE Edward   NEWCASTLE PCYC         15/5
          BRIDGE Edward      
18   MCKAY Matthew   ANUFC  15/9     
            TYSHCHENKO Andrey 
   31             15/1
          TYSHCHENKO Andrey 
 TYSHCHENKO Andrey   UTS      

 

Results

 Rank   Name   First name   Club 
 1   YENG   Feng   FENG FENCING 
 2   TYSHCHENKO   Andrey   UTS 
 3   JESSOP   Darcy   ANUFC 
 3   NEWTON   Jonah   SWORDS CLUB 
 5   NUTT   Nigel   MAISON ESCRIME 
 6   PURDIE   Richard   UTS 
 7   MCKAY   Grant   ANUFC 
 8   HOELLER   Michael   VRI 
 9   O'NEIL   William   ANUFC 
 10   REYNOLDS   Adam   SWORDS CLUB 
 11   FINCH   Adrian   SWORDS CLUB 
 12   WEBSTER   Garry   LANCASTER 
 13   MAKIN   Thomas   ENGARDE 
 14   BRIDGE   Edward   NEWCASTLE PCYC 
 15   MCGLYNN   Patrick   ANUFC 
 16   DARE   Brad   ADFA FENCING CLUB 
 17   BENDEICH   Ethan   ENGARDE 
 18   LUCAS   Declan   WAGGA WAGGA FENCING CLUB 
 19   MCKAY   Matthew   ANUFC 
 20   LU   Neil   ANUFC 
 21   KINSELLA   Neil   ENGARDE 
 22   INGARFIELD   Rafe   ENGARDE