2018 ACT State Championship
Open Mens Epee

Start List

 Name   First name   Club 
 SHELLEY   Jeremy   ANU 
 NUTT   Nigel   MAISON ESCRIME 
 KURTYKA   Paul   MARCONI 
 SPENCER   Michael   ANU 
 BRIDGE   Edward   NEWCASTLE PCYC 
 BRYSON   Oliver   ENGARDE 
 BRYSON   Richard   ENGARDE 
 COOK   Michael   ANUFC 
 CROWLEY   Benjamin   ENGARDE 
 CROWLEY   Justin   ENGARDE 
 DRUMMOND   Dale   ANU FENCING CLUB 
 FINCH   Adrian   THE SWORDS CLUB 
 FITZGERALD   Lachlan   UTS 
 GASCOIGNE   Zier   SYDNEY UNIVERSITY FENCING CLUB 
 HARRISON   Caleb   WAGGA WAGGA FC 
 KEANE   Colin   VFA 
 LUCAS   Declan   WAGGA WAGGA FENCING CLUB 
 MAKIN   Thomas   ENGARDE 
 MCGLYNN   Patrick   ANU 
 PEH   Kelvin   ANU FENCING CLUB 
 SADLER   Christopher   ANUFC 
 SMITH   Julian   WAGGA WAGGA FENCING CLUB 
 SYME   Ash   ANU 
 WEBSTER   Garry   LANCASTER 
 WHEELER   Davide   SYDNEY SABRE CLUB 
 YAP   Benjamin   ANU FENCING CLUB 

 

Poules 1st Round

  Poule No 1 - 09:30 - Piste No 3                     V/M Indicator HS
WEBSTER Garry  LANCASTER      V V 4 4 3 4   0.333 -3 25
LUCAS Declan  WAGGA WAGGA FENCING CLUB    4   2 0 V 4 2   0.167 -11 17
BRYSON Oliver  ENGARDE    4 V   4 V V 2   0.500 2 25
SHELLEY Jeremy  ANU    V V V   V V V   1.000 17 30
HARRISON Caleb  WAGGA WAGGA FC    V 3 2 0   0 0   0.167 -19 10
GASCOIGNE Zier  SYDNEY UNIVERSITY FENCING CLUB    V V 4 2 V   V   0.667 7 26
KEANE Colin  VFA    V V V 3 V 2     0.667 7 25

 

  Poule No 2 - 09:30 - Piste No 4                     V/M Indicator HS
CROWLEY Benjamin  ENGARDE      1 0 1 3 3 1   0.000 -20 9
MCGLYNN Patrick  ANU    V   3 V V V 3   0.667 10 26
DRUMMOND Dale  ANU FENCING CLUB    V V   V V V V   1.000 18 30
BRYSON Richard  ENGARDE    V 2 1   2 V 0   0.333 -7 15
COOK Michael  ANUFC    V 3 3 V   V 2   0.500 1 23
FINCH Adrian  THE SWORDS CLUB    V4 0 4 1 2   3   0.167 -14 14
NUTT Nigel  MAISON ESCRIME    V V 1 V V V     0.833 12 26

 

  Poule No 3 - 09:30 - Piste No 5                   V/M Indicator HS
MAKIN Thomas  ENGARDE      2 V V 4 V   0.600 4 21
PEH Kelvin  ANU FENCING CLUB    V   V V V V   1.000 15 25
BRIDGE Edward  NEWCASTLE PCYC    4 2   V 3 1   0.200 -5 15
WHEELER Davide  SYDNEY SABRE CLUB    2 2 0   V V   0.400 -7 14
SYME Ash  ANU    V 1 V 4   4   0.400 -3 19
KURTYKA Paul  MARCONI    1 3 V 2 V     0.400 -4 16

 

  Poule No 4 - 09:30 - Piste No 6                   V/M Indicator HS
CROWLEY Justin  ENGARDE      1 0 2 V 2   0.200 -11 10
YAP Benjamin  ANU FENCING CLUB    V   V V V V   1.000 18 25
SADLER Christopher  ANUFC    V 2   2 V 3   0.400 1 17
SPENCER Michael  ANU    V 3 V   V 1   0.600 4 19
SMITH Julian  WAGGA WAGGA FENCING CLUB    1 0 1 1   1   0.000 -21 4
FITZGERALD Lachlan  UTS    V 1 V V V     0.800 9 21

 

Poules Ranking

 Rank   Name   First name   Club   Victory/match   Ind.   HS 
 1   DRUMMOND   Dale   ANU FENCING CLUB   1.000   18   30 
 2   YAP   Benjamin   ANU FENCING CLUB   1.000   18   25 
 3   SHELLEY   Jeremy   ANU   1.000   17   30 
 4   PEH   Kelvin   ANU FENCING CLUB   1.000   15   25 
 5   NUTT   Nigel   MAISON ESCRIME   0.833   12   26 
 6   FITZGERALD   Lachlan   UTS   0.800   9   21 
 7   MCGLYNN   Patrick   ANU   0.667   10   26 
 8   GASCOIGNE   Zier   SYDNEY UNIVERSITY FENCING CLUB   0.667   7   26 
 9   KEANE   Colin   VFA   0.667   7   25 
 10   MAKIN   Thomas   ENGARDE   0.600   4   21 
 11   SPENCER   Michael   ANU   0.600   4   19 
 12   BRYSON   Oliver   ENGARDE   0.500   2   25 
 13   COOK   Michael   ANUFC   0.500   1   23 
 14   SADLER   Christopher   ANUFC   0.400   1   17 
 15   SYME   Ash   ANU   0.400   -3   19 
 16   KURTYKA   Paul   MARCONI   0.400   -4   16 
 17   WHEELER   Davide   SYDNEY SABRE CLUB   0.400   -7   14 
 18   WEBSTER   Garry   LANCASTER   0.333   -3   25 
 19   BRYSON   Richard   ENGARDE   0.333   -7   15 
 20   BRIDGE   Edward   NEWCASTLE PCYC   0.200   -5   15 
 21   CROWLEY   Justin   ENGARDE   0.200   -11   10 
 22   LUCAS   Declan   WAGGA WAGGA FENCING CLUB   0.167   -11   17 
 23   FINCH   Adrian   THE SWORDS CLUB   0.167   -14   14 
 24   HARRISON   Caleb   WAGGA WAGGA FC   0.167   -19   10 
 25   CROWLEY   Benjamin   ENGARDE   0.000   -20   9 
 26   SMITH   Julian   WAGGA WAGGA FENCING CLUB   0.000   -21   4 

 

Tableau of 32

    Tableau of 32     Tableau of 16   Tableau of 8   Semi-finals   Final
   1   DRUMMOND Dale   ANU FENCING CLUB   
          DRUMMOND Dale 
32                                
            DRUMMOND Dale 
   17   WHEELER Davide   SYDNEY SABRE CLUB       15/7
          KURTYKA Paul      
16   KURTYKA Paul   MARCONI  15/9     
              DRUMMOND Dale 
   9   KEANE Colin   VFA         15/11
          KEANE Colin           
24   HARRISON Caleb   WAGGA WAGGA FC  15/2          
            GASCOIGNE Zier      
   25   CROWLEY Benjamin   ENGARDE       15/12     
          GASCOIGNE Zier        
 GASCOIGNE Zier   SYDNEY UNIVERSITY FENCING CLUB  15/3       
                NUTT Nigel 
   5   NUTT Nigel   MAISON ESCRIME           15/13
          NUTT Nigel             
28                        
            NUTT Nigel           
   21   CROWLEY Justin   ENGARDE       15/4          
          BRYSON Oliver                
12   BRYSON Oliver   ENGARDE  15/7               
              NUTT Nigel      
   13   COOK Michael   ANUFC         15/11     
          COOK Michael             
20   BRIDGE Edward   NEWCASTLE PCYC  15/12            
            PEH Kelvin        
   29             15/10       
          PEH Kelvin          
 PEH Kelvin   ANU FENCING CLUB               
                  NUTT Nigel 
   3   SHELLEY Jeremy   ANU             15/12
          SHELLEY Jeremy          
30                     
            SHELLEY Jeremy        
   19   BRYSON Richard   ENGARDE       15/7       
          SADLER Christopher             
14   SADLER Christopher   ANUFC  15/13            
              SHELLEY Jeremy      
   11   SPENCER Michael   ANU         14/12     
          LUCAS Declan                
22   LUCAS Declan   WAGGA WAGGA FENCING CLUB  15/7               
            FITZGERALD Lachlan           
   27             15/9          
          FITZGERALD Lachlan             
 FITZGERALD Lachlan   UTS                  
                SHELLEY Jeremy 
   7   MCGLYNN Patrick   ANU           15/13
          MCGLYNN Patrick        
26   SMITH Julian   WAGGA WAGGA FENCING CLUB  15/3       
            MCGLYNN Patrick      
   23   FINCH Adrian   THE SWORDS CLUB       15/14     
          MAKIN Thomas           
10   MAKIN Thomas   ENGARDE  15/9          
              YAP Benjamin 
   15   SYME Ash   ANU         15/7
          SYME Ash      
18   WEBSTER Garry   LANCASTER  15/4     
            YAP Benjamin 
   31             15/5
          YAP Benjamin 
 YAP Benjamin   ANU FENCING CLUB      

 

Results

 Rank   Name   First name   Club 
 1   NUTT   Nigel   MAISON ESCRIME 
 2   SHELLEY   Jeremy   ANU 
 3   DRUMMOND   Dale   ANU FENCING CLUB 
 3   YAP   Benjamin   ANU FENCING CLUB 
 5   PEH   Kelvin   ANU FENCING CLUB 
 6   FITZGERALD   Lachlan   UTS 
 7   MCGLYNN   Patrick   ANU 
 8   GASCOIGNE   Zier   SYDNEY UNIVERSITY FENCING CLUB 
 9   KEANE   Colin   VFA 
 10   MAKIN   Thomas   ENGARDE 
 11   BRYSON   Oliver   ENGARDE 
 12   COOK   Michael   ANUFC 
 13   SADLER   Christopher   ANUFC 
 14   SYME   Ash   ANU 
 15   KURTYKA   Paul   MARCONI 
 16   LUCAS   Declan   WAGGA WAGGA FENCING CLUB 
 17   SPENCER   Michael   ANU 
 18   WHEELER   Davide   SYDNEY SABRE CLUB 
 19   WEBSTER   Garry   LANCASTER 
 20   BRYSON   Richard   ENGARDE 
 21   BRIDGE   Edward   NEWCASTLE PCYC 
 22   CROWLEY   Justin   ENGARDE 
 23   FINCH   Adrian   THE SWORDS CLUB 
 24   HARRISON   Caleb   WAGGA WAGGA FC 
 25   CROWLEY   Benjamin   ENGARDE 
 26   SMITH   Julian   WAGGA WAGGA FENCING CLUB