2017 ACT State Championships
Open Mens Foil

Start List

 Name   First name   Club 
 BONDFIELD   Isaiah   MAISON ESCRIME 
 BONDFIELD   Matthew   ANU 
 BRIDGE   Edward   NEWCASTLE PCYC 
 BRYSON   Oliver   ENGARDE 
 DALEY   Patrick   SYDNEY UNIVERSITY 
 DARE   Shane   SWORDFIGHTERS AUSTRALIA 
 DIMPEL   Hans   MASTERS 
 FINCH   Adrian   THE SWORDS CLUB 
 GABRIEL   Cris   NONE 
 GRAHAM   Maxwell   ANU 
 JESSOP   D'Arcy   ANU 
 LUCAS   Declan   WAGGA WAGGA FENCING CLUB 
 MAKIN   Thomas   ENGARDE@MACKILLOP 
 MCKAY   Grant   ANU 
 MILLS   Ashley   ANU 
 NUTT   Nigel   MAISON ESCRIME 
 O'NEIL   William   ANU FENCING CLUB 
 OULTON   Alister   ANU FENCING CLUB 
 PURDIE   Richard   UTS 
 QUAN WING   Thompson   ANU FC 
 REYNOLDS   Adam   THE SWORDS CLUB 
 STONEBRIDGE   Lewis   PENRITH ACADEMY OF FENCING 
 TYSHCHENKO   Andrey   UTS 
 WEBSTER   Garry   LANCASTER 
 YAKO   George   SYDNEY SABRE CLUB 

 

Poules 1st Round

  Poule No 1 - 01:00 - Piste No 2                     V/M Indicator HS
JESSOP D'Arcy  ANU      V V V V 4 V   0.833 10 29
REYNOLDS Adam  THE SWORDS CLUB    4   V V V 1 V   0.667 11 25
LUCAS Declan  WAGGA WAGGA FENCING CLUB    2 2   3 1 0 V   0.167 -16 13
GRAHAM Maxwell  ANU    4 0 V   2 0 1   0.167 -16 12
YAKO George  SYDNEY SABRE CLUB    2 0 V V   V V   0.667 4 22
O'NEIL William  ANU FENCING CLUB    V V V V 4   V   0.833 15 29
WEBSTER Garry  LANCASTER    2 2 4 V 1 4     0.167 -8 18

 

  Poule No 2 - 01:00 - Piste No 4                   V/M Indicator HS
STONEBRIDGE Lewis  PENRITH ACADEMY OF FENCING      V 4 V 3 V   0.600 8 22
FINCH Adrian  THE SWORDS CLUB    1   V V V4 V   0.800 9 20
MAKIN Thomas  ENGARDE@MACKILLOP    V 1   4 V V   0.600 3 20
PURDIE Richard  UTS    3 3 V   V3 V   0.600 1 19
DIMPEL Hans  MASTERS    V 2 3 1   V   0.400 -1 16
MILLS Ashley  ANU    0 0 0 3 2     0.000 -20 5

 

  Poule No 3 - 01:00 - Piste No 3                   V/M Indicator HS
TYSHCHENKO Andrey  UTS      V V V 4 V   0.800 16 24
QUAN WING Thompson  ANU FC    0   2 0 0 0   0.000 -23 2
OULTON Alister  ANU FENCING CLUB    2 V   V 2 1   0.400 -4 15
BONDFIELD Isaiah  MAISON ESCRIME    0 V 2   V 1   0.400 -6 13
BONDFIELD Matthew  ANU    V V V 4   V   0.800 9 24
DALEY Patrick  SYDNEY UNIVERSITY    1 V V V 4     0.600 8 20

 

  Poule No 4 - 01:00 - Piste No 5                   V/M Indicator HS
MCKAY Grant  ANU      V V 0 3 V   0.600 3 18
DARE Shane  SWORDFIGHTERS AUSTRALIA    2   V 2 V V   0.600 1 19
BRYSON Oliver  ENGARDE    2 1   0 0 2   0.000 -20 5
NUTT Nigel  MAISON ESCRIME    V V V   V V   1.000 23 25
GABRIEL Cris  NONE    V 3 V 0   V   0.600 4 18
BRIDGE Edward  NEWCASTLE PCYC    1 4 V 0 1     0.200 -11 11

 

Poules Ranking

 Rank   Name   First name   Club   Victory/match   Ind.   HS   Group 
 1   NUTT   Nigel   MAISON ESCRIME   1.000   23   25   qualifier 
 2   O'NEIL   William   ANU FENCING CLUB   0.833   15   29   qualifier 
 3   JESSOP   D'Arcy   ANU   0.833   10   29   qualifier 
 4   TYSHCHENKO   Andrey   UTS   0.800   16   24   qualifier 
 5   BONDFIELD   Matthew   ANU   0.800   9   24   qualifier 
 6   FINCH   Adrian   THE SWORDS CLUB   0.800   9   20   qualifier 
 7   REYNOLDS   Adam   THE SWORDS CLUB   0.667   11   25   qualifier 
 8   YAKO   George   SYDNEY SABRE CLUB   0.667   4   22   qualifier 
 9   STONEBRIDGE   Lewis   PENRITH ACADEMY OF FENCING   0.600   8   22   qualifier 
 10   DALEY   Patrick   SYDNEY UNIVERSITY   0.600   8   20   qualifier 
 11   GABRIEL   Cris   NONE   0.600   4   18   qualifier 
 12   MAKIN   Thomas   ENGARDE@MACKILLOP   0.600   3   20   qualifier 
 13   MCKAY   Grant   ANU   0.600   3   18   qualifier 
 14   DARE   Shane   SWORDFIGHTERS AUSTRALIA   0.600   1   19   qualifier 
 14   PURDIE   Richard   UTS   0.600   1   19   qualifier 
 16   DIMPEL   Hans   MASTERS   0.400   -1   16   qualifier 
 17   OULTON   Alister   ANU FENCING CLUB   0.400   -4   15   qualifier 
 18   BONDFIELD   Isaiah   MAISON ESCRIME   0.400   -6   13   qualifier 
 19   BRIDGE   Edward   NEWCASTLE PCYC   0.200   -11   11   qualifier 
 20   WEBSTER   Garry   LANCASTER   0.167   -8   18   qualifier 
 21   LUCAS   Declan   WAGGA WAGGA FENCING CLUB   0.167   -16   13   qualifier 
 22   GRAHAM   Maxwell   ANU   0.167   -16   12   qualifier 
 23   BRYSON   Oliver   ENGARDE   0.000   -20   5   qualifier 
 23   MILLS   Ashley   ANU   0.000   -20   5   qualifier 
 25   QUAN WING   Thompson   ANU FC   0.000   -23   2   qualifier 

 

Tableau of 32

    Tableau of 32     Tableau of 16   Tableau of 8   Semi-finals   Final
   1   NUTT Nigel   MAISON ESCRIME   
          NUTT Nigel 
32                                
            NUTT Nigel 
   17   OULTON Alister   ANU FENCING CLUB       15/1
          DIMPEL Hans      
16   DIMPEL Hans   MASTERS  15/4     
              NUTT Nigel 
   9   STONEBRIDGE Lewis   PENRITH ACADEMY OF FENCING         15/8
          STONEBRIDGE Lewis           
24   BRYSON Oliver   ENGARDE  15/7          
            STONEBRIDGE Lewis      
   25   QUAN WING Thompson   ANU FC       15/3     
          YAKO George        
 YAKO George   SYDNEY SABRE CLUB  15/7       
                NUTT Nigel 
   5   BONDFIELD Matthew   ANU           15/5
          BONDFIELD Matthew             
28                        
            BONDFIELD Matthew           
   21   LUCAS Declan   WAGGA WAGGA FENCING CLUB       15/11          
          MAKIN Thomas                
12   MAKIN Thomas   ENGARDE@MACKILLOP  15/2               
              TYSHCHENKO Andrey      
   13   MCKAY Grant   ANU         15/10     
          MCKAY Grant             
20   WEBSTER Garry   LANCASTER  15/9            
            TYSHCHENKO Andrey        
   29             15/5       
          TYSHCHENKO Andrey          
 TYSHCHENKO Andrey   UTS               
                  DALEY Patrick 
   3   JESSOP D'Arcy   ANU             15/10
          JESSOP D'Arcy          
30                     
            JESSOP D'Arcy        
   19   BRIDGE Edward   NEWCASTLE PCYC       12/11       
          PURDIE Richard             
14   PURDIE Richard   UTS  15/5            
              JESSOP D'Arcy      
   11   GABRIEL Cris   NONE         15/4     
          GABRIEL Cris                
22   GRAHAM Maxwell   ANU  15/5               
            GABRIEL Cris           
   27             15/7          
          FINCH Adrian             
 FINCH Adrian   THE SWORDS CLUB                  
                DALEY Patrick 
   7   REYNOLDS Adam   THE SWORDS CLUB           15/11
          REYNOLDS Adam        
26                   
            DALEY Patrick      
   23   MILLS Ashley   ANU       15/4     
          DALEY Patrick           
10   DALEY Patrick   SYDNEY UNIVERSITY  15/2          
              DALEY Patrick 
   15   DARE Shane   SWORDFIGHTERS AUSTRALIA         15/2
          BONDFIELD Isaiah      
18   BONDFIELD Isaiah   MAISON ESCRIME  15/9     
            BONDFIELD Isaiah 
   31             15/14
          O'NEIL William 
 O'NEIL William   ANU FENCING CLUB      

 

Results

 Rank   Name   First name   Club 
 1   DALEY   Patrick   SYDNEY UNIVERSITY 
 2   NUTT   Nigel   MAISON ESCRIME 
 3   JESSOP   D'Arcy   ANU 
 3   TYSHCHENKO   Andrey   UTS 
 5   BONDFIELD   Matthew   ANU 
 6   STONEBRIDGE   Lewis   PENRITH ACADEMY OF FENCING 
 7   GABRIEL   Cris   NONE 
 8   BONDFIELD   Isaiah   MAISON ESCRIME 
 9   O'NEIL   William   ANU FENCING CLUB 
 10   FINCH   Adrian   THE SWORDS CLUB 
 11   REYNOLDS   Adam   THE SWORDS CLUB 
 12   YAKO   George   SYDNEY SABRE CLUB 
 13   MAKIN   Thomas   ENGARDE@MACKILLOP 
 14   MCKAY   Grant   ANU 
 15   PURDIE   Richard   UTS 
 16   DIMPEL   Hans   MASTERS 
 17   DARE   Shane   SWORDFIGHTERS AUSTRALIA 
 18   OULTON   Alister   ANU FENCING CLUB 
 19   BRIDGE   Edward   NEWCASTLE PCYC 
 20   WEBSTER   Garry   LANCASTER 
 21   LUCAS   Declan   WAGGA WAGGA FENCING CLUB 
 22   GRAHAM   Maxwell   ANU 
 23   BRYSON   Oliver   ENGARDE 
 23   MILLS   Ashley   ANU 
 25   QUAN WING   Thompson   ANU FC