2017 ACT State Championships 
Open Mens Sabre

Start List

 Name   First name   Club 
 BARTLEY   Adam   ANU 
 CROWLEY   Benjamin   ENGARDE 
 CROWLEY   Justin   ENGARDE 
 DOUGLAS   Phil   SYDNEY SABRE 
 GABRIEL   Cris   NONE 
 KINSELLA   Darcy   ENGARDE 
 MCKAY   Grant   ANU 
 OULTON   Alister   ANU FENCING CLUB 
 PAYNE   Shaun   ENGARDE 
 PERRY   Toby   WAGGA WAGGA 
 SADLER   Jeremy   ANUFC 
 SMITH   Julian   WAGGA WAGGA FENCING CLUB 
 YAKO   George   SYDNEY SABRE CLUB 

 

Poules 1st Round

  Poule No 1 - Piste No 2                     V/M Indicator HS
OULTON Alister  ANU FENCING CLUB      V 3 V V 4 3   0.500 8 25
DOUGLAS Phil  SYDNEY SABRE    0   3 4 V 4 2   0.167 -7 18
MCKAY Grant  ANU    V V   V V V V   1.000 18 30
KINSELLA Darcy  ENGARDE    1 V 3   V V 4   0.500 1 23
CROWLEY Benjamin  ENGARDE    1 0 0 1   3 1   0.000 -24 6
SMITH Julian  WAGGA WAGGA FENCING CLUB    V V 2 2 V   3   0.500 -4 22
GABRIEL Cris  NONE    V V 1 V V V     0.833 8 26

 

  Poule No 2 - Piste No 3                   V/M Indicator HS
SADLER Jeremy  ANUFC      V V V V V   1.000 20 25
BARTLEY Adam  ANU    2   V 2 4 V   0.400 1 18
PAYNE Shaun  ENGARDE    0 1   2 3 4   0.000 -15 10
YAKO George  SYDNEY SABRE CLUB    1 V V   V V   0.800 9 21
PERRY Toby  WAGGA WAGGA    1 V V 2   V   0.600 -1 18
CROWLEY Justin  ENGARDE    1 1 V 1 2     0.200 -14 10

 

Poules Ranking

 Rank   Name   First name   Club   Victory/match   Ind.   HS   Group 
 1   SADLER   Jeremy   ANUFC   1.000   20   25   qualifier 
 2   MCKAY   Grant   ANU   1.000   18   30   qualifier 
 3   GABRIEL   Cris   NONE   0.833   8   26   qualifier 
 4   YAKO   George   SYDNEY SABRE CLUB   0.800   9   21   qualifier 
 5   PERRY   Toby   WAGGA WAGGA   0.600   -1   18   qualifier 
 6   OULTON   Alister   ANU FENCING CLUB   0.500   8   25   qualifier 
 7   KINSELLA   Darcy   ENGARDE   0.500   1   23   qualifier 
 8   SMITH   Julian   WAGGA WAGGA FENCING CLUB   0.500   -4   22   qualifier 
 9   BARTLEY   Adam   ANU   0.400   1   18   qualifier 
 10   CROWLEY   Justin   ENGARDE   0.200   -14   10   qualifier 
 11   DOUGLAS   Phil   SYDNEY SABRE   0.167   -7   18   qualifier 
 12   PAYNE   Shaun   ENGARDE   0.000   -15   10   qualifier 
 13   CROWLEY   Benjamin   ENGARDE   0.000   -24   6   qualifier 

 

Tableau of 16

    Tableau of 16     Tableau of 8   Semi-finals   Final
   1   SADLER Jeremy   ANUFC   
          SADLER Jeremy 
16                                
            SADLER Jeremy 
   9   BARTLEY Adam   ANU       15/9
          BARTLEY Adam      
 SMITH Julian   WAGGA WAGGA FENCING CLUB  15/6     
              YAKO George 
   5   PERRY Toby   WAGGA WAGGA         15/11
          PERRY Toby           
12   PAYNE Shaun   ENGARDE  15/12          
            YAKO George      
   13   CROWLEY Benjamin   ENGARDE       15/5     
          YAKO George        
 YAKO George   SYDNEY SABRE CLUB  15/5       
                YAKO George 
   3   GABRIEL Cris   NONE           15/11
          GABRIEL Cris        
14                   
            GABRIEL Cris      
   11   DOUGLAS Phil   SYDNEY SABRE       15/13     
          DOUGLAS Phil           
 OULTON Alister   ANU FENCING CLUB  15/11          
              MCKAY Grant 
   7   KINSELLA Darcy   ENGARDE         15/7
          KINSELLA Darcy      
10   CROWLEY Justin   ENGARDE  15/7     
            MCKAY Grant 
   15             15/12
          MCKAY Grant 
 MCKAY Grant   ANU      

 

Results

 Rank   Name   First name   Club 
 1   YAKO   George   SYDNEY SABRE CLUB 
 2   MCKAY   Grant   ANU 
 3   GABRIEL   Cris   NONE 
 3   SADLER   Jeremy   ANUFC 
 5   PERRY   Toby   WAGGA WAGGA 
 6   KINSELLA   Darcy   ENGARDE 
 7   BARTLEY   Adam   ANU 
 8   DOUGLAS   Phil   SYDNEY SABRE 
 9   OULTON   Alister   ANU FENCING CLUB 
 10   SMITH   Julian   WAGGA WAGGA FENCING CLUB 
 11   CROWLEY   Justin   ENGARDE 
 12   PAYNE   Shaun   ENGARDE 
 13   CROWLEY   Benjamin   ENGARDE