Start List

 Name  First name  Club 
 ABOU GHAIDA   Mohamed   THE SWORDS CLUB 
 BOCK   Shannon   WAGGA WAGGA 
 BRIDGE   Edward   NEWCASTLE PCYC 
 DALEY   Patrick   USYD 
 DALL'ASEN   Matthew   FAA 
 DARE   Shane   SWORDFIGHTERS AUSTRALIA 
 FINCH   Adrian   THE SWORDS CLUB 
 MAKIN   Thomas   ENGARDE@MACKILLOP 
 MORRIS   Mark   FAA 
 NUTT   Nigel   MAISON ESCRIME 
 OULTON   Alister   ANU 
 REYNOLDS   Adam   SWORDFIGHTERS AUSTRALIA 
 SULLIVAN   Peter   SHFA 
 TYSHCHENKO   Andrey   UTS 
 WEBSTER   Garry   LANCASTER 
 ZHANG   Hulson   ANU 

 

Poules

  Poule No 1         V/MIndicatorHS
MORRIS Mark  FAA      V 4 2 V V   0.600 6 21
ABOU GHAIDA Mohamed  THE SWORDS CLUB    3   0 2 2 V   0.200 -10 12
DALEY Patrick  USYD    V V   V V V   1.000 19 25
TYSHCHENKO Andrey  UTS    V V 0   V V   0.800 9 20
DARE Shane  SWORDFIGHTERS AUSTRALIA    0 V 2 0   V   0.400 -8 12
BRIDGE Edward  NEWCASTLE PCYC    2 2 0 2 3     0.000 -16 9

 

  Poule No 2        V/MIndicatorHS
MAKIN Thomas  ENGARDE@MACKILLOP      V V V 2   0.750 4 17
REYNOLDS Adam  SWORDFIGHTERS AUSTRALIA    4   V V V   0.750 10 19
SULLIVAN Peter  SHFA    3 2   2 V   0.250 -7 12
OULTON Alister  ANU    1 0 V   2   0.250 -9 8
FINCH Adrian  THE SWORDS CLUB    V 2 4 V     0.500 2 16

 

  Poule No 3        V/MIndicatorHS
WEBSTER Garry  LANCASTER      4 3 0 2   0.000 -11 9
BOCK Shannon  WAGGA WAGGA    V   2 4 0   0.250 -8 11
DALL'ASEN Matthew  FAA    V V   V 2   0.750 5 17
ZHANG Hulson  ANU    V V 2   0   0.500 -2 12
NUTT Nigel  MAISON ESCRIME    V V V V     1.000 16 20

 

Poules Ranking

 Rank  Name  First name  Club  Victory/match  Ind.  HS  Group 
 1   DALEY   Patrick   USYD   1.000   19   25   qualifier 
 2   NUTT   Nigel   MAISON ESCRIME   1.000   16   20   qualifier 
 3   TYSHCHENKO   Andrey   UTS   0.800   9   20   qualifier 
 4   REYNOLDS   Adam   SWORDFIGHTERS AUSTRALIA   0.750   10   19   qualifier 
 5   DALL'ASEN   Matthew   FAA   0.750   5   17   qualifier 
 6   MAKIN   Thomas   ENGARDE@MACKILLOP   0.750   4   17   qualifier 
 7   MORRIS   Mark   FAA   0.600   6   21   qualifier 
 8   FINCH   Adrian   THE SWORDS CLUB   0.500   2   16   qualifier 
 9   ZHANG   Hulson   ANU   0.500   -2   12   qualifier 
 10   DARE   Shane   SWORDFIGHTERS AUSTRALIA   0.400   -8   12   qualifier 
 11   SULLIVAN   Peter   SHFA   0.250   -7   12   qualifier 
 12   BOCK   Shannon   WAGGA WAGGA   0.250   -8   11   qualifier 
 13   OULTON   Alister   ANU   0.250   -9   8   qualifier 
 14   ABOU GHAIDA   Mohamed   THE SWORDS CLUB   0.200   -10   12   qualifier 
 15   WEBSTER   Garry   LANCASTER   0.000   -11   9   qualifier 
 16   BRIDGE   Edward   NEWCASTLE PCYC   0.000   -16   9   qualifier 

 

Tableau of 16

    Tableau of 16     Tableau of 8   Semi-finals   Final
   1   DALEY Patrick   USYD   
          DALEY Patrick 
16   BRIDGE Edward   NEWCASTLE PCYC  15/8
            DALEY Patrick 
   9   ZHANG Hulson   ANU       15/10
          ZHANG Hulson      
 FINCH Adrian   THE SWORDS CLUB  15/10     
              DALEY Patrick 
   5   DALL'ASEN Matthew   FAA         15/7
          DALL'ASEN Matthew           
12   BOCK Shannon   WAGGA WAGGA  15/3          
            DALL'ASEN Matthew      
   13   OULTON Alister   ANU       15/7     
          REYNOLDS Adam        
 REYNOLDS Adam   SWORDFIGHTERS AUSTRALIA  15/3       
                NUTT Nigel 
   3   TYSHCHENKO Andrey   UTS           15/10
          TYSHCHENKO Andrey        
14   ABOU GHAIDA Mohamed   THE SWORDS CLUB  15/8       
            TYSHCHENKO Andrey      
   11   SULLIVAN Peter   SHFA       15/10     
          MAKIN Thomas           
 MAKIN Thomas   ENGARDE@MACKILLOP  15/3          
              NUTT Nigel 
   7   MORRIS Mark   FAA         11/10
          MORRIS Mark      
10   DARE Shane   SWORDFIGHTERS AUSTRALIA  15/10     
            NUTT Nigel 
   15   WEBSTER Garry   LANCASTER       15/7
          NUTT Nigel 
 NUTT Nigel   MAISON ESCRIME  15/3

 

Results

 Rank  Name  First name  Club 
 1   NUTT   Nigel   MAISON ESCRIME 
 2   DALEY   Patrick   USYD 
 3   DALL'ASEN   Matthew   FAA 
 3   TYSHCHENKO   Andrey   UTS 
 5   REYNOLDS   Adam   SWORDFIGHTERS AUSTRALIA 
 6   MAKIN   Thomas   ENGARDE@MACKILLOP 
 7   MORRIS   Mark   FAA 
 8   ZHANG   Hulson   ANU 
 9   FINCH   Adrian   THE SWORDS CLUB 
 10   DARE   Shane   SWORDFIGHTERS AUSTRALIA 
 11   SULLIVAN   Peter   SHFA 
 12   BOCK   Shannon   WAGGA WAGGA 
 13   OULTON   Alister   ANU 
 14   ABOU GHAIDA   Mohamed   THE SWORDS CLUB 
 15   WEBSTER   Garry   LANCASTER 
 16   BRIDGE   Edward   NEWCASTLE PCYC