Open Mens Sabre

This Event was initaited as a mixed event.  The Men and Women were split after the pools.

 

Starters

 

 Name   First name   Gender
 Club 
 ANDRZEJEWSKI   Karol   Male  ANU 
 BLOOD   Christopher   Male
 UNSW 
 FORDHAM   Lindsay   Female
 USYD 
 FOX   Mitch   Male
 UNSW 
 LAMONT   Michael   Male
 UTS 
 MACCHIAVELLI   Enzo   Male  UNSW 
 MANTON   Kim   Female
 WAGGA 
 MCLEAN   Cerri   Female  CDDC 
 MELBOURNE   Terry   Male  SPFC
 PEACOCK   Gabriel   Male  MWFA 
 PITMAN   Joshi   Female  ANU 
 SCUDDS   Sutherlan   Male
 UNSW 
 WILCOCK   Adam   Male  USYD 

Pools

 

  Poule no 1  V/M Indicator HS
WILCOCK Adam Usyd V V V V V 1 5/6 15 26
MANTON Kim Wagga 1 4 0 V 2 3 1/6 -13 15
BLOOD Christopher Unsw 0 V V 4 2 0 2/6 -11 16
FORDHAM Lindsay Usyd 1 V 3 V 4 0 2/6 -4 18
MELBOURNE Terry SPFC 0 3 V 2 0 0 1/6 -19 10
ANDRZEJEWSKI Karol Anu 4 V V V V 2 4/6 8 26
SCUDDS Sutherlan Wa V V V V V V 6/6 24 30

 

  Poule no 2  V/M Indicator HS
PEACOCK Gabriel Mwfa V V V 1 0 3/5 1 16
PITMAN Joshi Anu 2 2 4 0 0 0/5 -17 8
MACCHIAVELLI Enzo Unsw 3 V V 0 1 2/5 -3 14
MCLEAN Cerri Cddc 0 V 0 0 0 1/5 -19 5
FOX Mitch Unsw V V V V V 5/5 21 25
LAMONT Michael Uts V V V V 3 4/5 17 23

 

Seedings

 

 Ranking   Name   First name   Club   Victory/match   Ind.   Hs 
 1   SCUDDS   Sutherlan   WA  6/6   24   30 
 2   FOX   Mitch   UNSW   5/5   21   25 
 3   WILCOCK   Adam   USYD   5/6   15   26 
 4   LAMONT   Michael   UTS   4/5   17   23 
 5   ANDRZEJEWSKI   Karol   ANU   4/6   8   26 
 6   PEACOCK   Gabriel   MWFA   3/5   1   16 
 7   MACCHIAVELLI   Enzo   UNSW   2/5   -3   14 
 8   FORDHAM   Lindsay   USYD   2/6   -4   18 
 9   BLOOD   Christopher   UNSW   2/6   -11   16 
 10   MCLEAN   Cerri   CDDC   1/5   -19   5 
 11   MANTON   Kim   WAGGA   1/6   -13   15 
 12   MELBOURNE   Terry   SPFC
 1/6   -19   10 
 13   PITMAN   Joshi   ANU   0/5   -17   8 

Direct Elliminations

 

 SCUDDS Sutherlan  WA
 SCUDDS Sutherlan
16 
 SCUDDS Sutherlan
 MELBOURNE Terry  SPFC     15/1
 BLOOD Christopher
 BLOOD Christopher  UNSW     15/12
 SCUDDS Sutherlan
 ANDRZEJEWSKI Karol  ANU     15/3
 ANDRZEJEWSKI Karol
12 
 LAMONT Michael
13      15/9
 LAMONT Michael
 LAMONT Michael  UTS
 SCUDDS Sutherlan
 WILCOCK Adam  USYD     15/9
 WILCOCK Adam
14 
 WILCOCK Adam
11      15/9
 PEACOCK Gabriel
 PEACOCK Gabriel  MWFA
 FOX Mitch
 MACCHIAVELLI Enzo  UNSW     15/14
 MACCHIAVELLI Enzo
10 
 FOX Mitch
15      15/6
 FOX Mitch
 FOX Mitch  UNSW

Final Rankings

 

 Ranking   Name   First name   Club 
 1   SCUDDS   Sutherlan   WA
 2   FOX   Mitch   UNSW 
 3   LAMONT   Michael   UTS 
 3   WILCOCK   Adam   USYD 
 5   ANDRZEJEWSKI   Karol   ANUFC 
 6   PEACOCK   Gabriel   MWFA 
 7   MACCHIAVELLI   Enzo   UNSW 
 8   BLOOD   Christopher   UNSW 
 9   MELBOURNE   Terry   SPFC