2019 ACT State Championships

09/03/2019

Foil - Mixed - Senior

Check-in

presence last name first name date of birth gender club league region country ranking licence
1 Jessop Darcy Male Sydney Uni FC NSW Australia 1
1 Elliott Sinead Female Penrith Academy of Fencing NSW Australia 1
1 Kovacs Anna Female ANU ACT Australia 2
1 Elliott Siobhan Female Penrith Academy of Fencing NSW Australia 2
1 Newton Vincent Male The Swords Club NSW Australia 3
1 Bryson Richard Male Engarde ACT Australia 3
1 Mcglynn Patrick Male ANU ACT Australia 3
1 Thomson Shaun Male Engarde Fencing Club ACT Australia 4
1 Kinsella Aisling Female Engarde ACT ACT Australia 0
1 Kinsella Neil Male ENGARDE ACT Australia 0
1 Webb James Male Engarde ACT Australia 0
1 Bryson Oliver Male ANU ACT Australia 0
1 Mckay Matthew Male ANU ACT Australia 0
1 Stonebridge Lewis Male PAF NSW Australia 0
1 Webster Garry Male Masters ACT Australia 0
1 Newton Suzanne Female The Swords Club NSW Australia 0
1 Taylor John Male Masters ACT Australia 0

Pools

Pool #01 1 2 3 4 5 # V +/- +
Thomson Shaun Australia 1 2 2 V 3 0.333 -3 9
Mcglynn Patrick AUS 2 V V V 1 1.000 7 15
Stonebridge Lewis Australia 3 V 4 V 2 0.666 6 14
Bryson Richard Australia 4 2 2 1 4 0.000 -10 5
Newton Suzanne AUS 5 5 0.000 0 0
Pool #02 1 2 3 4 5 6 # V +/- +
Kinsella Aisling Australia 1 1 1 V V 0 4 0.400 -6 12
Mckay Matthew Australia 2 V 0 1 V 4 3 0.400 -2 15
Elliott Sinead AUS 3 V V V V V 1 1.000 20 25
Taylor John Australia 4 2 V 0 4 1 5 0.200 -9 12
Webb James Australia 5 1 1 0 V 1 6 0.200 -16 8
Newton Vincent AUS 6 V V 4 V V 2 0.800 13 24
Pool #03 1 2 3 4 5 6 # V +/- +
Jessop Darcy AUS 1 V V V V V 1 1.000 20 25
Elliott Siobhan AUS 2 0 1 1 V 3 5 0.200 -11 10
Kovacs Anna AUS 3 0 V 4 V V 3 0.600 4 19
Bryson Oliver Australia 4 3 V V V V 2 0.800 9 23
Kinsella Neil AUS 5 1 1 1 3 2 6 0.000 -17 8
Webster Garry Australia 6 1 V 3 1 V 4 0.400 -5 15

Split

exported Round start rank last name first name date of birth gender club country licence
0 1 Jessop Darcy Male Sydney Uni FC Australia
1 2 Elliott Sinead Female Penrith Academy of Fencing Australia
0 3 Mcglynn Patrick Male ANU Australia
0 4 Newton Vincent Male The Swords Club Australia
0 5 Bryson Oliver Male ANU Australia
0 6 Stonebridge Lewis Male PAF Australia
1 7 Kovacs Anna Female ANU Australia
0 8 Mckay Matthew Male ANU Australia
0 9 Webster Garry Male Masters Australia
1 10 Kinsella Aisling Female Engarde ACT Australia
0 11 Thomson Shaun Male Engarde Fencing Club Australia
0 12 Taylor John Male Masters Australia
1 13 Elliott Siobhan Female Penrith Academy of Fencing Australia
0 14 Webb James Male Engarde Australia
0 15 Bryson Richard Male Engarde Australia
0 16 Kinsella Neil Male ENGARDE Australia

Table

Table of 16 Table of 8 Semi-final Final Winner
Jessop Darcy AUS
V0-0Jessop Darcy AUS
|
V-2Jessop Darcy AUS
Taylor John Australia | |
7-VThomson Shaun Australia |
Thomson Shaun Australia |
V-13Jessop Darcy AUS
Stonebridge Lewis Australia | |
V-3Stonebridge Lewis Australia | |
Kinsella Neil AUS | | |
V-8Stonebridge Lewis Australia |
| |
0-V0Bryson Oliver Australia |
Bryson Oliver Australia |
V-11Jessop Darcy AUS
Newton Vincent AUS |
V0-0Newton Vincent AUS |
| |
V-1Newton Vincent AUS |
Bryson Richard Australia | | |
6-VMckay Matthew Australia | |
Mckay Matthew Australia | |
V-6Newton Vincent AUS
Webster Garry Australia |
V-3Webster Garry Australia |
Webb James Australia | |
7-VMcglynn Patrick AUS
|
0-V0Mcglynn Patrick AUS
Mcglynn Patrick AUS

General classification

place last name first name club league region country
1 Jessop Darcy Sydney Uni FC NSW Australia
2 Newton Vincent The Swords Club NSW Australia
3 Mcglynn Patrick ANU ACT Australia
3 Stonebridge Lewis PAF NSW Australia
5 Bryson Oliver ANU ACT Australia
6 Mckay Matthew ANU ACT Australia
7 Webster Garry Masters ACT Australia
8 Thomson Shaun Engarde Fencing Club ACT Australia
9 Taylor John Masters ACT Australia
10 Webb James Engarde ACT Australia
11 Bryson Richard Engarde ACT Australia
12 Kinsella Neil ENGARDE ACT Australia
17 Newton Suzanne The Swords Club NSW Australia