2019 ACT State Championships

09/03/2019

Epée - Mixed - Senior

Check-in

presence last name first name date of birth gender club league region country ranking licence
1 Drummond Dale Male ANU ACT Australia 1
1 Peh Kelvin Male ANU Fencing Club ACT Australia 2
1 Scott Sara Female Sydney University NSW Australia 2
1 Shelley Jeremy Male ANU ACT Australia 3
1 Kurtyka Paul Male Sydney uni NSW Australia 4
1 Bartley Adam Male ANU ACT Australia 5
1 Webster Garry Male Masters ACT Australia 0
1 Andrzejewski Karol Male ANU ACT Australia 0
1 Buchanan Courtney Female Silversword Fencing Academy NSW Australia 0
1 Buchanan Tanya Female Silversword Fencing Academy NSW Australia 0
1 Bryson Oliver Male ANU ACT Australia 0
1 Taylor John Male Masters ACT Australia 0
1 Mcglynn Patrick Male ANU ACT Australia 0
1 Syme Catherine Female SHFA NSW Australia 0
1 Mckay Grant Male ANUFC ACT Australia 0
1 Bryson Richard Male Engarde ACT Australia 0
1 Crowley Justin Male Engarde ACT Australia 0
1 Noonan Rita Female Maison Escrime ACT Australia 0
1 Gambale Anthony Male Canberra School of Fencing ACT Australia 0
1 Mckay Matthew Male ANU ACT Australia 0
1 Kinsella Neil Male Engarde ACT Australia 0
1 Kautsky Matthew Male ANU ACT Australia 0

Pools

Pool #01 1 2 3 4 5 # V +/- +
Andrzejewski Karol Australia 1 V V 2 2 2 0.500 0 14
Bryson Richard Australia 2 0 1 1 V 5 0.250 -9 7
Buchanan Courtney Australia 3 4 V 4 2 4 0.250 -1 15
Drummond Dale Australia 4 V V V V 1 1.000 11 20
Crowley Justin Australia 5 V 1 V 2 3 0.500 -1 13
Pool #02 1 2 3 4 5 # V +/- +
Kinsella Neil Australia 1 V V 3 1 3 0.500 -2 14
Webster Garry Australia 2 3 4 4 2 5 0.000 -7 13
Buchanan Tanya Australia 3 3 V 3 4 4 0.250 -4 15
Mckay Grant Australia 4 V V V 2 2 0.750 2 17
Peh Kelvin Australia 5 V V V V 1 1.000 11 20
Pool #03 1 2 3 4 5 6 # V +/- +
Noonan Rita Australia 1 V V 2 V 1 3 0.600 3 18
Bryson Oliver Australia 2 2 4 3 V V 4 0.400 1 19
Kautsky Matthew Australia 3 3 V 4 V V 2 0.600 4 22
Scott Sara AUS 4 V V4 V V V 1 1.000 12 24
Gambale Anthony Australia 5 0 1 2 1 1 6 0.000 -20 5
Bartley Adam Australia 6 V 3 2 2 V 5 0.400 0 17
Pool #04 1 2 3 4 5 6 # V +/- +
Mckay Matthew Australia 1 1 4 1 2 V 5 0.200 -7 13
Taylor John Australia 2 V 3 1 2 1 6 0.200 -9 12
Syme Catherine Australia 3 V V 1 1 3 4 0.400 -7 15
Kurtyka Paul Australia 4 V V V V V4 1 1.000 15 24
Shelley Jeremy Australia 5 V V V 4 V 2 0.800 13 24
Mcglynn Patrick Australia 6 0 V V 2 1 3 0.400 -5 13

Split

exported Round start rank last name first name date of birth gender club country licence
0 1 Kurtyka Paul Male Sydney uni Australia
1 2 Scott Sara Female Sydney University Australia
0 3 Drummond Dale Male ANU Australia
0 4 Peh Kelvin Male ANU Fencing Club Australia
0 5 Shelley Jeremy Male ANU Australia
0 6 Mckay Grant Male ANUFC Australia
0 7 Kautsky Matthew Male ANU Australia
1 8 Noonan Rita Female Maison Escrime Australia
0 9 Andrzejewski Karol Male ANU Australia
0 10 Crowley Justin Male Engarde Australia
0 11 Kinsella Neil Male Engarde Australia
0 12 Bryson Oliver Male ANU Australia
0 13 Bartley Adam Male ANU Australia
0 14 Mcglynn Patrick Male ANU Australia
1 15 Syme Catherine Female SHFA Australia
1 16 Buchanan Courtney Female Silversword Fencing Academy Australia
1 17 Buchanan Tanya Female Silversword Fencing Academy Australia
0 18 Bryson Richard Male Engarde Australia
0 19 Mckay Matthew Male ANU Australia
0 20 Taylor John Male Masters Australia
0 21 Webster Garry Male Masters Australia
0 22 Gambale Anthony Male Canberra School of Fencing Australia

Table

Table of 32 Table of 16 Table of 8 Semi-final Final Winner
Kurtyka Paul Australia
V0-0Kurtyka Paul Australia
|
V-5Kurtyka Paul Australia
Gambale Anthony Australia | |
12-VWebster Garry Australia |
Webster Garry Australia |
V-11Kurtyka Paul Australia
Kinsella Neil Australia | |
V0-0Kinsella Neil Australia | |
| | |
14-VCrowley Justin Australia |
| |
0-V0Crowley Justin Australia |
Crowley Justin Australia |
9-VShelley Jeremy Australia
Mckay Grant Australia | |
V0-0Mckay Grant Australia | |
| | |
V-6Mckay Grant Australia | |
| | | |
0-V0Mcglynn Patrick Australia | | |
Mcglynn Patrick Australia | | |
8-VShelley Jeremy Australia |
Bryson Richard Australia | |
V0-0Bryson Richard Australia | |
| | |
3-VShelley Jeremy Australia |
| |
0-V0Shelley Jeremy Australia |
Shelley Jeremy Australia |
V-14Shelley Jeremy Australia
Peh Kelvin Australia |
V0-0Peh Kelvin Australia |
| |
V-7Peh Kelvin Australia |
| | |
0-V0Mckay Matthew Australia | |
Mckay Matthew Australia | |
V-8Peh Kelvin Australia |
Bartley Adam Australia | | |
V0-0Bartley Adam Australia | | |
| | | |
2-VKautsky Matthew Australia | |
| | |
0-V0Kautsky Matthew Australia | |
Kautsky Matthew Australia | |
5-VDrummond Dale Australia
Andrzejewski Karol Australia |
V0-0Andrzejewski Karol Australia |
| |
5-VBryson Oliver Australia |
| | |
0-V0Bryson Oliver Australia | |
Bryson Oliver Australia | |
6-VDrummond Dale Australia
Taylor John Australia |
V0-0Taylor John Australia |
| |
1-VDrummond Dale Australia
|
0-V0Drummond Dale Australia
Drummond Dale Australia

General classification

place last name first name club league region country
1 Shelley Jeremy ANU ACT Australia
2 Drummond Dale ANU ACT Australia
3 Kurtyka Paul Sydney uni NSW Australia
3 Peh Kelvin ANU Fencing Club ACT Australia
5 Mckay Grant ANUFC ACT Australia
6 Kautsky Matthew ANU ACT Australia
7 Crowley Justin Engarde ACT Australia
8 Bryson Oliver ANU ACT Australia
9 Andrzejewski Karol ANU ACT Australia
10 Kinsella Neil Engarde ACT Australia
11 Bartley Adam ANU ACT Australia
12 Mcglynn Patrick ANU ACT Australia
13 Bryson Richard Engarde ACT Australia
14 Mckay Matthew ANU ACT Australia
15 Taylor John Masters ACT Australia
16 Webster Garry Masters ACT Australia
17 Gambale Anthony Canberra School of Fencing ACT Australia