2017 ACT State Championships
Open Mens Epee

Start List

 Name   First name   Club 
 ABELA   Daniel   ANU 
 BRIDGE   Edward   NEWCASTLE PCYC 
 BRYSON   Oliver   ENGARDE 
 DRUMMOND   Dale   ANU 
 GABRIEL   Cris   NONE 
 JAMES   Ben   MAISON ESCRIME 
 LOHSAKUL   Phutaneth   ANU FENCING CLUB 
 MAKIN   Thomas   ENGARDE@MACKILLOP 
 MCLACHLAN   Aiden   ENGARDE 
 NUTT   Nigel   MAISON ESCRIME 
 PEH   Kelvin   ANU FENCING CLUB 
 PEILSCHMIDT   David   ANU 
 QUAN WING   Thompson   ANU FC 
 SHELLEY   Jeremy   ANU 
 SMITH   Julian   WAGGA WAGGA FENCING CLUB 
 SPENCER   Michael   ANU 
 WEBSTER   Garry   LANCASTER 

 

Poules 1st Round

  Poule No 1 - 01:00 - Piste No 1                 V/M Indicator HS
SMITH Julian  WAGGA WAGGA FENCING CLUB      2 2 4 2   0.000 -10 10
PEH Kelvin  ANU FENCING CLUB    V   V V 3   0.750 10 18
MAKIN Thomas  ENGARDE@MACKILLOP    V 1   V V   0.750 2 16
QUAN WING Thompson  ANU FC    V 1 4   0   0.250 -9 10
SHELLEY Jeremy  ANU    V V4 3 V     0.750 7 17

 

  Poule No 2 - 01:00 - Piste No 2                   V/M Indicator HS
MCLACHLAN Aiden  ENGARDE      2 2 0 V 1   0.200 -14 10
DRUMMOND Dale  ANU    V   V 1 V 3   0.600 1 19
BRIDGE Edward  NEWCASTLE PCYC    V 4   4 V 1   0.400 -1 19
GABRIEL Cris  NONE    V V V   V V   1.000 14 25
WEBSTER Garry  LANCASTER    4 2 3 2   1   0.000 -13 12
NUTT Nigel  MAISON ESCRIME    V V V 4 V     0.800 13 24

 

  Poule No 3 - 01:00 - Piste No 3                   V/M Indicator HS
BRYSON Oliver  ENGARDE      0 1 V 3 V   0.400 -6 14
PEILSCHMIDT David  ANU    V   4 2 V V   0.600 4 21
SPENCER Michael  ANU    V V   3 4 V   0.600 5 22
LOHSAKUL Phutaneth  ANU FENCING CLUB    3 V V   V 3   0.600 5 21
JAMES Ben  MAISON ESCRIME    V 4 V 2   V   0.600 1 21
ABELA Daniel  ANU    2 3 2 V4 3     0.200 -9 14

 

Poules Ranking

 Rank   Name   First name   Club   Victory/match   Ind.   HS   Group 
 1   GABRIEL   Cris   NONE   1.000   14   25   qualifier 
 2   NUTT   Nigel   MAISON ESCRIME   0.800   13   24   qualifier 
 3   PEH   Kelvin   ANU FENCING CLUB   0.750   10   18   qualifier 
 4   SHELLEY   Jeremy   ANU   0.750   7   17   qualifier 
 5   MAKIN   Thomas   ENGARDE@MACKILLOP   0.750   2   16   qualifier 
 6   SPENCER   Michael   ANU   0.600   5   22   qualifier 
 7   LOHSAKUL   Phutaneth   ANU FENCING CLUB   0.600   5   21   qualifier 
 8   PEILSCHMIDT   David   ANU   0.600   4   21   qualifier 
 9   JAMES   Ben   MAISON ESCRIME   0.600   1   21   qualifier 
 10   DRUMMOND   Dale   ANU   0.600   1   19   qualifier 
 11   BRIDGE   Edward   NEWCASTLE PCYC   0.400   -1   19   qualifier 
 12   BRYSON   Oliver   ENGARDE   0.400   -6   14   qualifier 
 13   QUAN WING   Thompson   ANU FC   0.250   -9   10   qualifier 
 14   ABELA   Daniel   ANU   0.200   -9   14   qualifier 
 15   MCLACHLAN   Aiden   ENGARDE   0.200   -14   10   qualifier 
 16   SMITH   Julian   WAGGA WAGGA FENCING CLUB   0.000   -10   10   qualifier 
 17   WEBSTER   Garry   LANCASTER   0.000   -13   12   qualifier 

 

Tableau of 32

    Tableau of 32     Tableau of 16   Tableau of 8   Semi-finals   Final
   1   GABRIEL Cris   NONE   
          GABRIEL Cris 
32                                
            GABRIEL Cris 
   17   WEBSTER Garry   LANCASTER       15/6
          WEBSTER Garry      
16   SMITH Julian   WAGGA WAGGA FENCING CLUB  15/14     
              GABRIEL Cris 
   9   JAMES Ben   MAISON ESCRIME         15/9
          JAMES Ben           
24                      
            PEILSCHMIDT David      
   25             15/13     
          PEILSCHMIDT David        
 PEILSCHMIDT David   ANU             
                SHELLEY Jeremy 
   5   MAKIN Thomas   ENGARDE@MACKILLOP           15/9
          MAKIN Thomas             
28                        
            MAKIN Thomas           
   21             15/7          
          BRYSON Oliver                
12   BRYSON Oliver   ENGARDE                     
              SHELLEY Jeremy      
   13   QUAN WING Thompson   ANU FC         15/11     
          QUAN WING Thompson             
20                        
            SHELLEY Jeremy        
   29             15/5       
          SHELLEY Jeremy          
 SHELLEY Jeremy   ANU               
                  SHELLEY Jeremy 
   3   PEH Kelvin   ANU FENCING CLUB             15/10
          PEH Kelvin          
30                     
            PEH Kelvin        
   19             15/7       
          ABELA Daniel             
14   ABELA Daniel   ANU                  
              PEH Kelvin      
   11   BRIDGE Edward   NEWCASTLE PCYC         15/7     
          BRIDGE Edward                
22                           
            SPENCER Michael           
   27             15/14          
          SPENCER Michael             
 SPENCER Michael   ANU                  
                NUTT Nigel 
   7   LOHSAKUL Phutaneth   ANU FENCING CLUB           15/9
          LOHSAKUL Phutaneth        
26                   
            DRUMMOND Dale      
   23             15/10     
          DRUMMOND Dale           
10   DRUMMOND Dale   ANU                
              NUTT Nigel 
   15   MCLACHLAN Aiden   ENGARDE         15/5
          MCLACHLAN Aiden      
18                 
            NUTT Nigel 
   31             15/4
          NUTT Nigel 
 NUTT Nigel   MAISON ESCRIME      

 

Results

 Rank   Name   First name   Club 
 1   SHELLEY   Jeremy   ANU 
 2   NUTT   Nigel   MAISON ESCRIME 
 3   GABRIEL   Cris   NONE 
 3   PEH   Kelvin   ANU FENCING CLUB 
 5   MAKIN   Thomas   ENGARDE@MACKILLOP 
 6   SPENCER   Michael   ANU 
 7   PEILSCHMIDT   David   ANU 
 8   DRUMMOND   Dale   ANU 
 9   LOHSAKUL   Phutaneth   ANU FENCING CLUB 
 10   JAMES   Ben   MAISON ESCRIME 
 11   BRIDGE   Edward   NEWCASTLE PCYC 
 12   BRYSON   Oliver   ENGARDE 
 13   QUAN WING   Thompson   ANU FC 
 14   ABELA   Daniel   ANU 
 15   MCLACHLAN   Aiden   ENGARDE 
 16   WEBSTER   Garry   LANCASTER 
 17   SMITH   Julian   WAGGA WAGGA FENCING CLUB