• The ACT Fencing Association Inc. (ACTFA) is the representative body for the sport of Fencing in the ACT.  We are affiliated with the Australian Fencing Federation (AFF) and through the AFF, the Federation Internationale d'Escrime (FIE).

  • ACTFA supports local fencing though providing equipment for clubs to hire, running state competitions, providing local rankings, training and accrediting officials, organising promotional events and media coverage and more.

  • Within the ACT and surrounding areas there are a number of ACTFA affiliated Fencing Clubs providing beginner, intermediate and advanced training and competitions.  Individual fencers are also affiliated with ACTFA, usually through their club membership or they may join ACTFA directly.  ACTFA affiliation permits local fencers to compete nationally and, with additional requirements, internationally through the AFF to the international fencing body, the FIE.

Start List

 Name   First name 
 GABRIEL   Cris 
 GOLDRICK   Edmund 
 JONES   Sarah 
 ANDRZEJEWSKI   Karol 
 MCLEAN   Cerri 
 COOK   Michael 
 SHELLEY   Jeremy 
 SADLER   Jeremy 
 DOWNIE   James 

 

Poules

  Poule No 1 V/M Indicator HS
MCLEAN Cerri       V V 0 V 2 0 1 2   0.375 -13 20
JONES Sarah     3   V 0 2 1 2 3 2   0.125 -17 18
SADLER Jeremy     2 0   4 0 2 1 V 1   0.125 -23 15
ANDRZEJEWSKI Karol     V V V   1 1 V V 4   0.625 6 31
GOLDRICK Edmund     3 V V V   1 V V 3   0.625 13 32
SHELLEY Jeremy     V V V V V   V V 4   0.875 22 39
COOK Michael     V V V 3 1 2   V 1   0.500 3 27
DOWNIE James     V V 3 3 0 3 1   3   0.250 -11 23
GABRIEL Cris     V V V V V V V V     1.000 20 40

 

Poules Ranking

 Rank   Name   First name   Country   Victory/match   Ind.   HS   Group 
 1   GABRIEL   Cris       1.000   20   40   qualifier 
 2   SHELLEY   Jeremy       0.875   22   39   qualifier 
 3   GOLDRICK   Edmund       0.625   13   32   qualifier 
 4   ANDRZEJEWSKI   Karol       0.625   6   31   qualifier 
 5   COOK   Michael       0.500   3   27   qualifier 
 6   MCLEAN   Cerri       0.375   -13   20   qualifier 
 7   DOWNIE   James       0.250   -11   23   qualifier 
 8   JONES   Sarah       0.125   -17   18   qualifier 
 9   SADLER   Jeremy       0.125   -23   15   qualifier 

 

Tableau of 16

    Tableau of 16     Tableau of 8   Semi-finals   Final
 GABRIEL Cris     
          GABRIEL Cris 
16                              
            GABRIEL Cris 
 SADLER Jeremy             15/5
          JONES Sarah      
 JONES Sarah       by abandonment     
              GABRIEL Cris 
 COOK Michael               15/12
          COOK Michael           
12                    
            ANDRZEJEWSKI Karol      
13                15/11     
          ANDRZEJEWSKI Karol        
 ANDRZEJEWSKI Karol              
                GOLDRICK Edmund 
 GOLDRICK Edmund                 15/11
          GOLDRICK Edmund        
14                 
            GOLDRICK Edmund      
11                15/7     
          MCLEAN Cerri           
 MCLEAN Cerri                 
              GOLDRICK Edmund 
 DOWNIE James               15/14
          DOWNIE James      
10               
            SHELLEY Jeremy 
15                15/3
          SHELLEY Jeremy 
 SHELLEY Jeremy       

 

Results

 Rank   Name   First name   Country 
 1   GOLDRICK   Edmund     
 2   GABRIEL   Cris     
 3   ANDRZEJEWSKI   Karol     
 3   SHELLEY   Jeremy     
 5   COOK   Michael     
 6   MCLEAN   Cerri     
 7   DOWNIE   James     
 8   JONES   Sarah     
 9   SADLER   Jeremy